Jak przygotować treści na stronę www

Posiadanie własnej strony www to coraz częściej konieczność. Niezależnie od tego czy chcemy tworzyć bloga, sprzedawać nasze wyroby czy usługi, czy po prostu budować markę naszej firmy. Należy jednak pamiętać, że strona www nie jest dla nas tylko dla naszych odbiorców i klientów. To oni będą szukać na niej przede wszystkim rozwiązania swoich problemów czy zaspokojenia potrzeb. Jeśli nie znajdą na niej tego, czego oczekują poszukują u konkurencji.

Najbezpieczniej oddać to zadanie w ręce doświadczonego copywritera, który specjalizuje się w tworzeniu tekstów na strony www czy do sklepów internetowych. Jednak przy odrobinie wysiłku możemy podjąć się tego sami. Musimy tylko wziąć pod uwagę kilka zasad i się ich trzymać.

Zanim zaczniesz pisać ustal tych kilka informacji

Do kogo jest kierowany tekst?

Kim są potencjalni odbiorcy?Jakich treści oczekują? Czego potrzebują?

 

Jaki skutek powinien wywołać tekst?

Czy tekst ma sprzedać produkt czy usługę? Budować obraz Ciebie jako eksperta? Przedstawić markę? Ma wzruszyć czy szokować?

 

Co powinien zawierać tekst?

Co musi zawierać tekst, żeby wyczerpać temat? Jakie elementy muszą się w nim znaleźć? Jakie informacje trzeba w nim zawrzeć?

 

Jaka powinna być struktura tekstu?

Zaplanuj strukturę tekstu. Wypisz poszczególne wątki, które chcesz poruszyć, rozplanuj ich kolejność, np. tak, by jedne wynikały z drugich, by prowadzić czytelnika po przez całą historię.

 

Przygotuj słowa i frazy kluczowe

Zastanów się, co wpisałbyś w wyszukiwarkę, żeby znaleźć informację, którą chcesz zawrzeć w artykule? To są właśnie słowa, po których będą Cię szukać. Wypisz wszystkie możliwe kombinacje a potem wpleć te frazy w treści artykułu, a szczególnie w tytuł, lead i nagłówki strony.

Z tymi zasadami napiszesz dobry tekst na swoją stronę

Poza skrajnymi wypadkami nie bój się być bły­sko­tliwym. Zaskocz czytel­nika niecodzi­en­nym pode­jś­ciem do tem­atu, ciekawostką, pytaniem. Pamiętaj, że począ­tek tek­stu musi zmotywować czytelnika do przeczy­ta­nia całej reszty. Jeśli kilka pierwszych zdań nie wywrze dobrego wrażenia nikt nie będzie czytał reszty.

 

Sfor­mułuj tezę arty­kułu (lead), którą da się wyra­zić w kilku prostych zdaniach. To ułatwi odbiór nie tylko czytelnikowi, ale także ułatwi prezentację w wynikach wyszukiwania w google. Będzie to tekst widoczny dla każdego w googlach, zaraz pod tytułem strony. Jeśli zawrzesz tam najistotniejsze informacje i słowa kluczowe czy wezwanie do działania, zachęcisz potencjalnych odbiorców do kliknięcia w link i wejścia na Twoją stronę.

 

Sto­suj aka­pity. Porozdzielaj całą treść na krótsze bloki, na pojedyncze myśli, prowadź czytelnika poprzez historię, poprzez wątki i kolejne etapy. Każdemu akapitowi nadaj śródtytuł. Śródtytuły, zawierające słowa kluczowe dla treści znajdujących się w danym akapicie sprawią, że Twoim czytelnikom będzie łatwiej czytać tekst, a jednocześnie pozwoli odpowiednio ostylować tekst od strony SEO, dzięki czemu Twoja strona będzie miała lepsze wyniki w wyszukiwarce.

 

Używaj w nagłówkach słów i fraz kluczowych. To ważne z powodu SEO, ale także ułatwi czytelnikom odbiór Twojego tekstu. Będą wiedzieli dokładnie o czym piszesz, jeszcze zanim przeczytają cały tekst. Pamiętaj jednak by nie były to nagłówki jednowyrazowe. Takie pojedyncze słowa, czy hasła mogą być niezrozumiałe i ni sa korzystne pod wzgledem SEO.

 

Prezen­tuj fakty w tabe­lach i wykre­sach. Dzisiaj strony www pozwalają na ciekawą prezentację treści w formie infografik, ikon, wykresów czy tabel. Wykorzystaj to, zamiast zanudzać czytelnika ciągami liczb.

 

Jeśli to możliwe to wys­trze­gaj się trudnej facho­wej ter­mi­nologii, którą mogą zrozumieć tylko specjaliści od danego tematu. Kiedy jest potrzeba, by użyć specyficznego języka, możesz pokusić się o umieszczenie w ramce lub w odnośniku  wyja­śnie­nia takiego skom­p­likowanego poję­cia.

 

Uważaj na formę w jakiej się komunikujesz. Oczywiście wiele tu zależy od branży i specyfiki zagadnień które poruszasz. Jednak pamiętaj, że używanie przy­ja­ciel­s­kich, nie­ofic­jal­nych zwrotów może zostać źle odebrane. Zdecyduj na początku czy do klientów zwracasz się bezosobowo, czy przez Pan/Pani czy może Ty? Pilnuj, by Twoje komunikaty były spójne. Jeśli na stronie zwracasz się do klientów jako Szanowni Państwo, to w mailach nie przechodź od razu do zwracania się po imieniu (chyba, że klient sam poprosił o taką formę).

 

Pamiętaj by w tekstach skupiać się na problemie czy potrzebie odbiorcy i na tym, w jaki sposób twój produkt czy usługa ten problem rozwiązuje. Klient nie jest na Twojej stronie www po to, by było Ci miło. Jest tam dlatego, że szuka dla siebie wartościowych treści. Tego co jest mu potrzebne.

 

Czasem przeglądając Internet można odnieść wrażenie, że wszystko o wszystkim już napisano. Zadbaj jednak szczególnie o to, by Twoje treści były unikalne, nawet jeśli poruszają temat, o którym inni też już pisali. Niedopuszczalne jest kopiowanie innych, nie tylko dlatego, że to plagiat, ale także dlatego, że roboty googla potrafią rozpoznać, że dana treść była już wcześniej opublikowana i strona ze zduplikowanymi treściami jest gorzej oceniana i będzie spadać w dół w wynikach wyszukiwania. Ma to szczególne znaczenie przy sklepach internetowych, kiedy kopiujemy opis produktu ze strony producenta. To strzał w stopę!

 

Jeśli to możliwe tekst nie powinien być za krótki. W dłuższym tekście łatwiej w naturalny sposób zawrzeć słowa kluczowe w odpowiednim zagęszczeniu. Dłuższy tekst jest również lepiej oceniany przez google.

 

Pamiętaj o przygotowaniu opisów kategorii na stronie. Ma to znaczenie przy sklepie, gdzie opis poszczególnych kategorii produktów pozwoli Ci na użycie większej ilości słów kluczowych, po jakich mogą znaleźć Twój sklep odbiorcy. Opisanie kategorii przyda się również przy blogu.

 

Jeśli tekst jest już gotowy daj go do przeczytania komuś innemu. Najlepiej komuś kto nie będzie miał oporów by podejść do niego krytycznie (tak, mama się nie liczy, jej zapewne wszystko, co napisało jej dziecko, będzie się podobać 😉 ). Choć czasem, po prośbie o konstruktywną krytykę otrzymamy mnóstwo zarzutów wobec naszej twórczości, to lepiej teraz, kiedy jeszcze możemy to poprawić, zanim trafimy na naprawdę upierdliwego klienta, który zarzuci nam niekompetencję. Poza tym, literówki trafiają się każdemu i bardzo często nawet moduł sprawdzania pisowni w edytorze tekstu ich nie wyłapie.

 

Jeśli teksty na stronie będzie umieszczać ktoś inny i nie zażyczył sobie inaczej, najbezpieczniej będzie wysłać je w jak najbardziej surowej formie. Najlepiej w formacie .docx, .doc, .rtf czy pdf, lub udostępnić na maila korzystając z dokumentów googla. Na pewno nie jest dobrym pomysłem wysyłanie ich w treści maila. Jeśli to możliwe unikaj zbędnego formatowania, graficznych nagłówków itp. Jeśli do artykułu masz dołączyć zdjęcia, to pamiętaj o nadaniu im nazwy adekwatnej do tytułu artykułu, czy słów kluczowych - szczególnie jeśli to zdjęcia produktów. Pamiętaj też, by były one w odpowiedniej rozdzielczości. Jeśli będą za słabej jakości, nie będą się nadawały do umieszczenia na www. Bezpieczna rozdzielczość zaczyna się od 1920 pixeli na dłuższym boku.

Jak pisać treści na stronę - ściąga

 1. Wypisz słowa i frazy kluczowe dla danego zagadnienia (te słowa i frazy powinny być używane w tekście)
 2. Artykuł powinien posiadać zwracający uwagę tytuł długości 50-70 znaków.
 3. Pod tytułem powinien znaleźć się tzw. lead, czyli kilkuzdaniowa teza, wprowadzenie, którego ma przykuć uwagę i zachęcić do przeczytania całego artykułu. Może to być pytanie, najciekawsza myśl zawarta w tekście lub krótki cytat. Nie powinien mieć więcej niż 250 - 300 znaków.
 4. Tekst musi mieć akapity
 5. Tekst musi mieć śródtytuły, przy czym pierwszy z nich nie może znajdować się bezpośrednio pod leadem.
 6. Specjalistyczne terminy i wyrażenia obcojęzyczne pojawiające się w tekście powinny zostać wyjaśnione.
 7. Zdjęcia dołączone do tekstu powinny mieć nadane takie same nazwy jak tytuł artykułu lub nazwa produktu.
 8. Nazwy produktów w sklepie powinny mieć długość 50-70 znaków i zawierać słowa kluczowe.
 9. Krótki opis produktu powinien być tym czym jest lead dla artykułów. Ma przedstawić produkt i zachęcić do jego zakupu. Nie powinien mieć więcej niż 250 - 300 znaków.
 10. Długi opis produktu powinien zawierać informacje, których poszukuje klient. Powinien być napisany językiem korzyści. Długość opisu to zwykle 500-600 znaków.
 11. Pamiętaj o przygotowaniu tekstów do opisu kategorii na stronie (zarówno tych z bloga jak i produktów w sklepie).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.