Mała firma też może być społecznie odpowiedzialna

CSR - co to?

Słyszeliście o społecznej odpowiedzialności biznesu? To koncepcja, według której firmy budując swoją strategię uwzględniają nie tylko interes właściciela jakim jest wypracowywanie zysku, ale także interesy słabszych grup społecznych czy ochrony środowiska.

Zwykle kojarzymy takie działania z wielkimi korporacjami, które tworzą swoje fundacje i przeznaczają część wypracowanego zysku na cele społecznie użyteczne. Ale czy mała firma lub mikroprzedsiębiorstwo może wdrożyć takie działania u siebie?

Oczywiście, że tak! Jest na to kilka sposobów, dostępnych dla każdego przedsiębiorcy i żaden z nich nie wymaga ponoszenia dodatkowych kosztów! Jak to zrobić?

Zatrudnienie pracownika z orzeczeniem o niepełnosprawności

W małej firmie zawsze brakuje rąk do pracy, ale zatrudnienie dodatkowego pracownika to ogromne koszty dla małego przedsiębiorstwa. Rozwiązaniem tutaj może być zatrudnienie pracownika, którego pensję w dużej części może sfinansować PFRON. W zależności od stopnia i rodzaju niepełnosprawności można otrzymać refundację w wysokości nawet 70% wynagrodzenia. W praktyce pełnoetatowy pracownik może Cię kosztować mniej niż 800 zł miesięcznie. Jak zatrudnić i dostać dofinansowanie piszemy tutaj.

Korzystanie z usług firm zatrudniających pracowników z orzeczeniem

Jeśli Twoja działalność nie wymaga zatrudniania nikogo więcej nadal możesz wspierać aktywizację zawodową osób z niepełnosprawnością wybierając na swoich kontrahentów firmy, które takie zatrudnienie zapewniają. Często same osoby z niepełnosprawnością zakładają własne firmy, wystarczy rozejrzeć się w swoim otoczeniu by takie znaleźć. Może to być serwis komputerowy, biuro księgowe czy firma oferująca roznoszenie ulotek. Bardzo często ceny oferowane przez takie firmy są niższe niż u konkurencji, ze względu na to, że takie firmy już korzystają z dopłat do stanowiska pracy z PFRONu i ich koszty pracy są dzięki temu po prostu niższe.

Korzystanie z usług oferowanych przez organizacje Nonprofit

Organizacje Nonprofit, takie jak fundacje czy stowarzyszenia coraz częściej oferują usługi w oparciu o model przedsiębiorstwa społecznego czy spółdzielni socjalnej, lub po prostu zatrudniając specjalistów z grup zagrożonych wykluczeniem społecznym (osoby z niepełnosprawnościami czy kobiety wracające na rynek pracy po długim okresie macierzyńskim itp). Korzystanie z usług takich organizacji też jest bardzo korzystne, gdyż nie działają one dla zysku, więc ceny usług nie obejmują wysokiej komercyjnej marży, a dodatkowo dochód ze świadczonych usług przeznaczają na cele charytatywne. Tak właśnie robimy w Fundacja Zobaczyć w ramach projektu dlabiznesu.org

Kupuj z FaniMani

Zdecydowanie najtańszy i najprostszy sposób! Każdy z nas korzysta z zakupów w internecie. Często wybieramy taką opcję kupując wyposażenie lub usługi dla naszej firmy. Warto zarejestrować się wówczas w serwisie FaniMani, by niewielki procent z naszych zakupów trafiał na konto wybranej przez nas organizacji pozarządowej. Ciebie to nic nie kosztuje, bo pieniądze te przekazuje sklep, który płatność z FaniMani obsługuje. Listę sklepów, które przekazują część swojej marży znajdziesz na stronie fanimani.pl. Jest ich coraz więcej.

Jeśli sprzedajesz w internecie możesz zarejestrować swoją firmę i zaoferować swoim klientom płatność FaniMani.

 

My oczywiście zachęcamy do wsparcia naszej fundacji podczas zakupów. Znajdziesz nas tutaj

Nawet jeśli prowadzisz niewielką firmę, możesz pomagać!

Znacie firmy, które są społecznie odpowiedzialne i które możecie polecić? Podzielcie się w komentarzu na naszej stronie na Facebooku 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.