Kiedy nie należy mieć strony www?

Jeśli nie ma Cię w sieci to nie istniejesz?

O tym, że warto a wręcz trzeba posiadać witrynę internetową dzisiaj już nie trzeba przekonywać żadnego przedsiębiorcy. Jednak czasem przeglądając Internet dochodzę do wniosku, że w niektórych przypadkach lepiej by chyba było dla danego biznesu by jej jednak nie było.

Od czasu powstania www niemal 30 lat temu standardy wyglądu stron zmieniały się wielokrotnie, i choć ogólne zasady pozostały takie same to każdy bez problemu dostrzeże różnicę w stronach projektowanych jeszcze 10 lat temu i teraz.

Głównym powodem, dla którego wygląd stron www ewoluował było to, że coraz więcej użytkowników przegląda dzisiaj strony na komórkach a nie tylko na ekranach komputerów. Przez to strony musiały stać się responsywne, a więc dobrze się prezentować zarówno na wąskich jak i szerokich ekranach. Elementy takie jak przycisk i menu musiały zostać dopasowane do ekranów dotykowych. Zmieniło się także podejście do grafik i czcionek używanych na stronach. Przez ostatnie lata duży wpływ na wygląd stron miał obecny w projektowaniu trend flat design.

Nie ważne jak o Tobie mówią, byleby nie przekręcili nazwiska?

Mimo tego, że dziś posiadanie strony nie jest już takim wyzwaniem jak jeszcze kilkanaście lat temu, przeglądając Internet wciąż możemy się natknąć na strony z poprzedniej epoki. I nie mam tu na myśli tylko tego, że dana strona nie jest responsywna, ma standardowe menu na górze i kolumnę z odnośnikami po lewej, a tekst jest umieszczony w centralnej, szerszej kolumnie.

Mam na myśli raczej te strony, na których wciąż królują tytuły porażające migającą i iskrzącą się czcionką, obrazki to gify z marnie powycinanych elementów, a kolory przyprawiają o ból zębów i zawroty głowy. W niektórych branżach takich efektownych ozdobników jest więcej niż w innych. Jeśli myślicie, że przesadzam to sprawdźcie sami jak wyglądają na przykład strony hodowli psów rasy Yorkshire Terrier lub Maltańczyk. Nie chcę wstawiać tu bezpośrednich linków, bo ktoś mógłby się poczuć urażony ale znajdziecie je bez problemu. W dużych ilościach. I niestety znacznie więcej jest tych mogących posłużyć za przykład jak stron www nie należy projektować. Nigdy i pod żadnym pozorem.

Jeśli ktoś już posiada taką stronę, stworzoną zapewne kilkanaście lat temu przez zaprzyjaźnionego gimnazjalistę, powinien jak najszybciej usunąć ją z serwera i wdrożyć przygotowania nowej. Naprawdę, w takim przypadku lepiej nie mieć www.

Bądź na czasie

Jeśli jesteś właśnie na etapie planowania i opracowania swojej strony możesz znaleźć w Internecie mnóstwo artykułów dotyczących aktualnych trendów w projektowaniu stron. Naprawdę warto inspirować się najnowszymi wytycznymi i trendami i dbać o to, by strona nie starzała się nie tylko ze względów estetycznych ale także dla komfortu użytkownika. W końcu strona www to Twoja wizytówka.

Agnieszka

trener kreatywności, web developer

Psychopedagog, specjalistka w przeprowadzaniu diagnoz i szkoleń w dziedzinie twórczości i rozwoju osobistego, web developer

One comment on “Kiedy nie należy mieć strony www?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.