Praca na mrozie

Do wiosny jeszcze daleko. Mrozy przed nami. To czas, by cieszyć się śniegiem na stoku lub spacerze. Gorzej, kiedy musimy przebywać w pracy 8 godzin w bardzo niskiej temperaturze, bo pracujemy na wolnym powietrzu? Łatwo w takich warunkach o wychłodzenia i odmrożenia.

Jest zima, musi być zimno

Za wszelkie problemy z tego wynikające odpowiedzialny jest pracodawca jeśli nie zapewnił on, zgodnie z prawem, odpowiednich warunków pracy. Niestety pracodawcy łamią te zasady kodeksu pracy, tak jak wiele innych, ponieważ często nie mają świadomości, że one w ogóle istnieją!

Jeśli temperatura w pracy spadnie poniżej 14 stopni, to pracodawca jest zobowiązany do zapewnienia pracownikom pomieszczenia o powierzchni minimum 8 m2 z temperaturą co najmniej 16 stopni, gdzie mogą się ogrzać, spożyć ciepłe napoje i podgrzać żywność .Jako pracodawca możemy również skrócić godziny pracy lub przedłużyć przerwy, by zmniejszyć obciążenie fizyczne naszych pracowników. Pracownikowi przysługuje wtedy pełne wynagrodzenie.  

Jakie są normy?

W biurach, sklepach i innych zakładach pracy temperatura powietrza nie może spadać poniżej 18 stopni, a w halach produkcyjnych poniżej 14 stopni. Nie dotyczy to oczywiście np.: chłodni, ale jej pracownicy muszą być zaopatrzeni przez pracodawcę w ciepłą odzież, możliwość jej zmiany i gorące napoje. Podobnie pracownicy pracującym na powietrzu np.: budowlańcy, osoby sprzątające, listonosze lub policjanci, oprócz wyposażenia w ciepłą odzieżą powinni mieć możliwość ogrzania się, np. za pomocą koksownika, lub też powinna im zostać zapewniona dłuższa niż normalnie obowiązująca przerwa w pracy.

Dodatkowo należy pamiętać, że w okresie zimowym, tj zgodnie z Rozporządzeniem  Rady ministrów z dnia 28 maj 1996 roku w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów, w okresie od 1 listopada do 31 marca, obowiązek zapewnienia posiłków profilaktycznych dotyczy wszystkich pracowników fizycznych pracujących na zewnątrz budynku, niezależnie od temperatury powietrza.   

Posiłek powinien być wydany po ok 4 godzinach pracy i powinien posiadać wartość kalorycznej 1000 kcal  i zawierać ok 50-55% węglowodanów, 30-35% tłuszczów, 15% białek. Jeśli pracodawca nie może zapewnić takich posiłków, ze względu na utrudnienia organizacyjne, powinien zapewnić pracownikom możliwość dostępu do gorących dań w punktach gastronomicznych lub dostarczyć pracownikom produkty do przygotowania takich posiłków. Szczegóły można doczytać w Kodeksie pracy w artykule 232 oraz w Rozporządzeniu Rady ministrów z dnia 28 maj 1996 roku w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów. .

Warto wiedzieć, że zgodnie z prawem, aby chronić jakość powietrza, silnik nie może być włączony na postoju dłużej niż przez jedną minutę. Dotyczy to również osób pracujących jako kierowcy, czy z użyciem samochodu. Kara grzywny za to wykroczenie wynosi 100 zł.

Im zimniej, tym gorzej pracujemy

Pracodawcy często próbują oszczędzać na udogodnieniach dla pracowników, także podczas mrozów zapominając o tym, że zmarznięty pracownik pracuje gorzej i jego wydajność pracy spada. W takich warunkach łatwo też o przeziębienie, a przedłużające się infekcje to nieobecność w pracy.

Wydatek na klimatyzację lub ogrzewanie jest zdecydowanie mniejszy niż koszty wynikłe z obniżenia jakości pracy, w tym np. w jej spowolnieniu lub popełnionych błędach, a także z powodu zachorowań pracowników.

W krytycznej sytuacji, pracownik może, po wcześniejszym poinformowaniu przełożonego, opuścić miejsce pracy. W przypadkach spornych, bardzo często na korzyść pracownika, decyduje sąd pracy.

Za nieprzestrzeganie przepisów Państwowa Inspekcja Pracy może nałożyć na pracodawcę karę grzywny w wysokości od tysiąca do nawet 30 tysięcy złotych lub skierować sprawę do sądu pracy. Chcesz wiedzieć więcej lub skorzystać z pomocy Specjalisty ds BHP, zostaw nam numer telefonu oddzwonimy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.