Praca online – praca czy zabawa?

Grupa badawcza

W Zakładzie Psychologii Zdrowia i Pracy IMP przeprowadzono badanie, w którym uczestniczyło 189 osób, których praca wymaga stałej obecności online,
monitorowania i reagowania na zdarzenia w sieci. Byli to m.in. specjaliści ds. social media, marketingu online, SEO/SEM, ePR, copywriterzy.
Badani mieli od 20 do 54 lat (średnia 30 +/-5). W grupie badanej przeważały kobiety (82% badanych).

Czas pracy

Jeśli wydawało Wam się, że praca online to nie jest poważny biznes, wolność i wygoda i nie można jej porównywać z pracą w biurze na etacie to (przynajmniej jeśli chodzi o czas pracy) nie wiele się różni. Badani pracują średnio 45 godzin tygodniowo, choć zdarzają się tacy, którzy pracują nawet 58 godzin.

Większość, bo aż 62% osób pracuje w nadgodzinach, ale na pocieszenie możemy powiedzieć, że aż 76% ma możliwość samodzielnego decydowania o tym kiedy tą pracę wykonuje.

Obciążenie pracą

Badani określili obciążenie pracą jako średnie - najbardziej obciąża ich intelektualnie, nieco mniej emocjonalnie.

Czas wolny

75% pracowników online co najmniej kilka razy w miesiącu poświęca swój czas wolny na aktywność związaną z pracą zawodową. 35% robi to nawet kilka razy w tygodniu.

Jeśli myślisz, że praca online pozwoli Ci na bogate życie towarzyskie to możesz się mocno rozczarować - 20% z badanych spotykało się ze znajomymi tylko raz w miesiącu. Masz większe szanse, jeśli liczysz na czas na uprawianie sportu - to udawało się 60% badanych.

Jak się łatwo domyślić, poświęcanie czasu wolnego na pracę niekorzystnie wpływało na zdrowie psychiczne badanych.

Raport

Pobierz i sprawdź szczegółowe dane przedstawione w raporcie:

One comment on “Praca online – praca czy zabawa?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.