Szyfrowanie dysków Windows 10

Potrzebujesz zabezpieczyć dane na swoim komputerze, aby nikt nieuprawniony nie miał do nich dostępu? Pokażę Ci dzisiaj jak zaszyfrować zawartość całego dysku z Windowsem 10.

Często na naszych urządzeniach mamy dane, które są więcej warte niż samo urządzenie. W razie kradzieży laptopa tracimy nie tylko sprzęt, ale prowadząc firmę narażamy się także na wyciek danych naszych klientów i kontrahentów. W perspektywie RODO ryzyko takiego wycieku może być negatywnie ocenione podczas ewentualnej kontroli. Możemy je jednak zminimalizować szyfrując nasz dysk.

Czy moje dyski są zaszyfrowane?

Istnieje szansa, że Twoje dyski są domyślnie szyfrowane. Ta funkcja działa jednak tylko w sytuacji gdy urządzenie wspiera funkcje TPM i SecureBot tylko wtedy kiedy jesteś zalogowany na swoim koncie Microsoftu. Jak sprawdzić czy Twoje urządzenie ma uruchomioną funkcję szyfrowania?

Kliknij ikonę startu, wybierz ikonę Ustawienia a następnie przejdź do zakładki System>Informacje. Jeśli szyfrowanie jest możliwe to na samym dole będzie informacja o konieczności zalogowania się na konto Microsoftu (o ile nie jesteś zalogowany) lub informacja, że dysk jest już zaszyfrowany.

A co jeśli takich informacji nie ma?

Oznacza to, że Twoje urządzenie nie wspiera szyfrowania to musisz wykonać kolejne czynności.

Dla systemu Windows Proffesional - wykorzystanie BitLocker

By móc skorzystać z tej metody musisz sprawdzić czy twój komputer posiada obsługę TPM

Jest to moduł na płycie głównej, który odpowiada za funkcje bezpieczeństwa. Aby to zrobić wciśnij klawisz Windows+R i w oknie uruchamiania wpisz polecenie tpm.msc.

Pojawi się nowe okno.

Jeśli w tym oknie pojawią się szczegółowe informacje o TPM możesz od razu przejść do szyfrowania dysku.

Brak TPM

Jeśli nie masz TPM pojawi się informacja, że nie można odnaleźć modułu. W takiej sytuacji należy zezwolić na używanie BitLocker.

Ponownie wywołaj okno uruchamiania poprzez wciśnięcie klawiszy Windows+R i wpisz polecenie gpedit.msc a następnie przejdź do Konfiguracja komputera > Szablony administracyjne > Składniki systemu Windows > Szyfrowanie dysków funkcją BitLocker > Dyski z systemem operacyjnym. Po prawej stronie z listy reguł wybierz „Wymagaj dodatkowego uwierzytelnienia przy uruchamianiu”

Pojawi się okno, w którym będziesz mógł skonfigurować regułę. Zaznacz opcję “Włączone” i „Zezwól na używanie funkcji BitLocker bez zgodnego modułu TPM”. Zmiany potwierdź przyciskiem OK.

Szyfrowanie

Przejdź do menu Start i wyszukaj opcji „Zarządzaj funkcją BitLocker”

Pojawi się okno z dostępnymi dyskami. Wybierz dysk systemowy i wybierz opcję “Włącz funkcję BitLocker”.

Pojawi się okno, w którym będziesz mógł wybrać w jaki sposób weryfikować dostęp do komputera. Możesz to zrobić za pomocą hasła lub pendriva.

Jeśli wybierzesz hasło, pamiętaj by było one trudne do złamania. Powinno się składać co najmniej z 8 znaków - liter małych i dużych olar znaków specjalnych.

W kolejnym kroku wybierz gdzie ma być zapisany klucz odzyskiwania. Jest to niezwykle ważne, gdyż pomoże Ci on odzyskać swoje dane w sytuacji, gdy coś pójdzie nie tak i nie będziesz się mógł zalogować.

Kliknij Dalej i wybierz co ma zostać zaszyfrowane. Jeśli masz nowy komputer to wystarczy zaszyfrować używane miejsce, jeśli jednak komputer jest używany od dłuższego czasu lepiej zaszyfrować cały dysk.

Postępuj zgodnie z poleceniami kreatora a na koniec uruchom komputer ponownie. Po restarcie będziesz musiał podać hasło (lub użyć pendriva) by uzyskać dostęp do komputera.

 

Gotowe!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.