Temperatura w pracy

Sorry, taki mamy klimat…

Dziś temperatura na zewnątrz naszego biura w Warszawie przekroczyła 30°C. Idealnie by udać się na urlop i odpocząć, szczególnie w miejscu gdzie jest dużo wody. Co jednak, jeśli nasz urlop wypada w późniejszym terminie, lub co gorsze już jesteśmy po urlopie? Jak to przetrwać? Czy Pracodawca ma jakieś obowiązki względem swoich pracowników?

Sprawa wcale nie jest taka prosta. W przypadku, gdyby była zima, a w pracy z ust wydobywała się para, sprawa była by jasna. Mianowicie na hali produkcyjnej, jeśli temperatura spadnie poniżej 14°C, a w biurze poniżej 18°C, to w zasadzie oznacza to koniec pracy na dziś. Sytuacja taka zagraża zdrowiu pracowników, więc pracownik może zaprzestać pracy z prawem do wynagrodzenia do czasu podwyższenia temperatury. Co więcej w części socjalnej, temperatura nie może spaść poniżej 24°C, a jeśli mamy małe biuro, to teoretycznie wspomniane 24°C, powinno być zachowane wszędzie. Oczywiście od wspomnianych 14°C są wyjątki związane z technologią pracy, np. chłodnie.

Ciepło, cieplej, najcieplej…

Teraz jednak możemy pomarzyć o 18°C. Co więcej jest pewien problem w zdefiniowaniu tego, jaka jest temperatura maksymalna. Ustawodawca wyznaczył taką temperaturę jedynie pracowników młodocianych. Wynosi on 30°C w pomieszczeniach pracy. Co do zasady jednak pracodawca ma obowiązek zapewnić napoje gdy temperatura na zewnątrz wyniesie 25°C (w przypadku pracy na zewnątrz pomieszczeń) i 28°C w przypadku pracy biurowej lub wewnątrz pomieszczeń. Według Polskiej normy PN-N/85-08011 można jednak wysnuć wniosek, że maksymalna dopuszczalna temperatura w miejscu pracy nie powinna przekraczać 30°C w przypadku pracy biurowej. Należy jednak dodać, ze kobiety ciężarne lub karmiące piersią, nie powinny przebywać w pomieszczeniu powyżej 26°C.

Dlatego też, jeśli dziś temperatura wynosi 30°C, to po pierwsze:

  1. W pracy powinieneś mieć dostęp do napojów
  2. Pracując na świeżym powietrzu dostęp do bieżącej wody do mycia lub min 80 litrów wody

Jeśli zaś dziś temperatura w Twoim biurze lub miejscu pracy wzrośnie powyżej 28°C, to zalecamy zgłoszenie tego faktu pracodawcy i wymuszenie albo skrócenia czasu pracy, albo zaradzenia tej sytuacji poprzez montaż systemów wentylacji lub klimatyzacji.

PAMIĘTAJ! Jeśli z powodu temperatury czujesz zawroty głowy, niezwłocznie zgłoś to pracodawcy i powstrzymaj się od wykonywania dalszych czynności. Twoje zdrowie jest najważniejsze i nic nikomu po pracowniku, który straci przytomność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.